Klasično odredište u Quebecu ugostilo je prošlog vikenda pretposljednju utrku ovogodišnjeg Svjetskog MTB kupa. Slovenska spustaška uzdanica Monika Hrastnik opravdala je odlazak na drugi kontinent šestim mjestom, a Jure Žabjek je s bolovanja sletio na 42. mjesto. K tome, Amaury Pierron je osigurao pobjedu u ukupnom poretku u spustu, a vodeća u ženskoj konkurenciji Rachel Atherton još nije sigurna u ukupnu pobjedu. U šestom krosu Svjetskog kupa još je jednu pobjedu u ženskoj konkurenciji izvojevala sjajna Jolanda Neff, a svoju prvu pobjedu u Svjetskom kupu osigurao je Mathias Flueckiger.

Elite muški - prva za Flueckigera

Loš start Nina Schurtera, uz dva defekta, omogućio je njegovom zemljaku, švicarskom aktualnom nacionalnom prvaku Mathiasu Flueckigeru prvu pobjedu u Svjetskom kupu. Uz to, Flueckigerov glavni konkurent u subotu, Novozelanđanin Anton Cooper, pao je na kamenom spustu u zadnjem krugu. Drugi je bio talijanski nacionalni prvak Gerhard Kerschbaumer, unatoč tome što je i on pao na spustu, nakon čega se morao probijati s petoga na drugo mjesto. Treći je bio francuski nacionalni prvak Titouan Carod.

Prva pobjeda mlađeg brata Flueckiger, foto Mathieu Belanger/Velirium

Naš dobar poznanik Luca Braidot bio je odličan peti i tako je ostvario najbolji plasman u Svjetskom kupu.

Nino Schurter je  sedmim mjestom osigurao ukupnu pobjedu u ovogodišnjem Svjetskom kupu.

Elite žene - Jolandin shuffle

Pet dana po osvajanju titule europske prvakinje u Glasgowu Švicarka Jolanda Neff pobijedila je i u Mont Sainte Anne.

“Dancing Queen“ je u svom “shuffle“ stilu uspijevala biti najbrža na teškoj stazi u Quebecu. Pobijedila je s dvije minute prednosti pred Dankinjom Annikom Langvad i trećeplasiranom Kanađankom Emilly Batty, koja je pred domaćom publikom neko vrijeme bila u lovu na drugu poziciju.

Jolanda Neff, foto Grega Stopar

Tanja Žakelj je na kraju bila 12.

Jolanda je ostvarila 11. pobjedu u Svjetskom kupu i sada ju je gotovo nemoguće uloviti u ukupnom poretku; ostala je još utrka u La Bressu krajem kolovoza.

Tanja Žakelj, foto Grega Stopar

Muški U23

Odmah po startu potegao je europski prvak, Francuz Joshua Dubau. No u drugom je krugu pao, u trenutku kada je imao pet sekundi prednosti ispred Južnoafrikanca Alana Hatherlya i Amerikanca Christophera Blevinsa. Potonja dvijica su se borila za prvu poziciju do posljednjeg kruga. Hatherly je tada pojačao tempo i tako je osigurao prvu južnoafričku pobjedu nakon pokojnog Burryja Standera (Windham 2012.). Treće je mjesto je osvojio Meksikanac Jose Ulluoa Arevalo.

Žene U23

Švicarka Sinna Frei je već u prvom krugu izmakla vidnom polju svojih konkurentica. Svjetska i europska prvakinja se uspjela riješiti Britanke Evie Richards i povećavala je prednost iz kruga u krug. Tako je ostvarila svoju petu ovogodišnju pobjedu, treću zaredom nad Evie. Treća je po običaju bila Dankinja Malene Degn kojoj je inače ove godine jedinoj uspjelo pobijediti Frei - na prvoj utrci u Stellenboschu.

Rezultati

Snimke utrka na redbull.tv

Spust

Svjetski prvak Bruni na putu do pobjede, foto: Mathieu Belanger/Velirium

Šesta i pretposljednja urtrka ovogodišnjeg Svjetskog kupa u spustu, na klasičnoj stazi u Mont Sainte Anne u Quebecu, otišla je Rachel Atherton i Loicu Bruniju. Monika Hrastnik je stresan vikend uspješno zaključila 6. mjestom. Rekonvalescent Jure Žabjek bio je 42. Amaury Pierron već je osigurao pobjedu u Svjetskom kupu.

Elite muški

Aktualni svjetski prvak, Francuz Loic Bruni (Specialized Gravity), osvojio je prvu pobjedu u Svjetskom kupu u tekućoj sezoni. Australac Troy Brosnan (Canyon Factory Downhill Team) je bio drugi, sa zaostatkom od svega 32 stotinke sekunde. Britanac Danny Hart (Madison Saracen Factory Team), najbolji u kvalifikacijama, bio treći s više od sekunde zaostatka.

Francuz Amaury Pierron (Commencal / Vallnord) zasjeo je na četvrto mjesto i tako osigurao pobjedu u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Boprba za drugu poziciju potpuno je otvorena. Trenutno drugi je Francuz Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate) sa 781 bodom, Treće mjesto dijele Danny Hart i Troy Brosnan. Oba imaju po 776 bodova.

Rachel Atherton

Elite žene

Pobijedila je Britanka Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH) koja je bila za čak pet sekundi brža od zemljakinje, najbolje u kvalifikacijskoj vožnji, Tahnee Seagrave (Transition Bikes / Muc-Off Factory). Treća je bila Australka Tracey Hannah (Polygon UR) s više od 20 sekundi zaostatka.

Bravo Monika!

Monika Hrastnik (KK Črn trn) uspjela je završiti na šestom mjestu, na posuđenom biciklu. ZA peto mjesto i postilje trebalo joj je svega dvije desetinke sekunde. U ukupnom poretku Svjetskog kupa vodi Rachel Atherton (1226 bodova). Druga je Tahnee Seagrave (1116), a treća Tracey Hannah (905). Monika Hrastnik je napredovala na četvrto mjesto (689), a Myriam Nicole (Commencal / Vallnord) je sada peta, nakon što nije nastupila na dvije utrke zaredom.

Juniori

Treća uzastopna pobjeda za Francuza Thibauta Daprelu (Commencal / Vallnord). Skoro sekundu sporiji bio je drugoplasirani  Britanac Kade Edwards (Trek Factory Racing DH), a treći je bio njegov zemljak Henry Kerr (Propain Dirt Sixpack).

U ukupnom poretku uvjerljivo vodi Daprela (320 bodova), drugi je Australac je A’Hern (186), a treći je Edwards (161).

Juniorke

Vali Höll je opet nepobjediva. Austrijanka je zabilježila već šestu pobjedu u ovogodišnjem Svjetskom kupu. Drugoplasirana je bila Amerikanka Samantha Soriano, s više od 45 sekundi zaostatka! Treća je bila njena zemljakinja Mazie Hayden.

U ukupnom poretku Höll vodis 360 bodova, druga je je Amerikanka Anna Newkirk (nije nastupila u MSA) (115 točk), a na trećem mjestu je Francuskiinja Nastasia Gimenez (90).

Posljednji spust sezone Svjetskog kupa biti će krajem kolovoza u La Bressu u Francuskoj.

Rezultati i ukupni poredak

Fotografije sa staze: Mathieu Belanger/Velirium

Kratki kros

Nakon svih godina u MSA je po prvi puta održan kratki kros, kao dio spektakla Svjetskog kupa u MTB krosu, koji se održava u petak popodne.

Žene

Dankinja Annika Langvad (Specialized Racing) je u petom kratkom krosu ove sezone slavila svoju četvrtu pobjedu. Svjetska prvakinja u MTB maratonu je u Quebecu pobijedila s četiri sekunde prednosti ispred svjetske prvakinje u krosu, Švicarke Jolande Neff (Kross Racing) i pet ispred Amerikanke Kate Courtney (Specialized Racing).

Avancini je vodio skoro čitavo vrijeme, Gaze odmah za njim (foto: Grega Stopar)

Muški

Novozelanđanin Sam Gaze (Specialized Racing) je u MSA opet doša o na svoje u kratkom krosu. Ovo je njegova druga pobjeda u opvoj sezoni. Drugi je bio Brazilac Henrique Avancini (Cannondale Racing, pobijedio u Andorri), a treći Mathias Flückiger (Thömus RN Racing).